کسب و کاری که جز پول سودی ندارد، یک تجارت ضعیف است. “هنری فورد”

 

کپنهاگ شادترین شهر دنیا پایتخت دانمارک، آغازگر مسابقات تور دو فرانس 2022

ماه جوالی در کشور فرانسه یک ماه استثنایی است. در این ماه بزرگ ترین و مشهورترین مسابقه دوچرخه سواری جهان برگزار می شود. »تور دو فرانس« مسابقه ای سه هفته ای است که به صورت مرحله ای برگزار می شود. اکثر مسیر های مسابقه در داخل کشور فرانسه است و البته گاهی کشورهای نزدیک مثل ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ و انگلستان را نیز دربر می گیرد. نحوه شکل گیری این مسابقه عظیم به سال ۱۹۰۳ بازمی گردد. زمانی که Desgrang Henri برای افزایش خوانندگان نشریه خود تصمیم به برگزاری مسابقه ای گرفت که یک ماه به طول بیانجامد. برخالف امروز، اکثر شرکت کنندگان در اولین دوره مسابقات آماتورها و ماجراجویان بودند.

tour.d

 

مسابقه شامل ۶ مرحله و به طول ۴۰۰ کیلومتر برگزار شد. عنوان اصلی مسابقه »CYCLIST FRANCE DE TOUR LE »بود و در آن زمان بسیار مورد توجه واقع شد و همان طوری که هنری می خواست، خوانندگان نشریه او را دو برابر کرد. امروزه تور شامل ۲۰ مرحله با طول نهایی سه هزار تا چهار هزارکیلومتر است. زمان مسابقه سه هفته طول می کشد که در این میان تنها دو روز به عنوان استراحت در نظر گرفته می شود. هر مرحله مسابقه در یک روز اجرا می شود. در پایان هر روز دوچرخه سواران از نظر زمان صرف شده برای طی کردن مسیر ارزیابی می شوند و با جمع زدن زمان های کسب شده در مراحل پشت سر گذاشته، در یک رده بندی عمومی جای می گیرند.

 

پاریس جشن بی کران، شهری بی پایان برای رقابت های دوچرخه سواری تور دو فرانس

در سال های اخیر، مسابقه با یک تایم تریل کوتاه )یک تا ۱۵ کیلومتر( که prologue نامیده می شود، آغاز می شود. مراحل مسابقه به صورت شهر به شهر، روزانه به اجرا درمی آید تا آن که زمان انجام آخرین مرحله فرا می رسد. از سال ۱۹۷۵ پایانی تور در پاریس بوده است. شهرها برای میزبانی آغاز و پایان مراحل تور به رقابت با یکدیگر می پردازند، زیرا این امر سبب جذب گردشگر و در نتیجه کمک های اقتصادی می شود. برنده نهایی مسابقه کسی است که کمترین زمان را در جمع بندی به دست آورد. به جز برنده نهایی، هر مرحله تور که به صورت مسابقه روزانه برگزار می شود، برندگان مخصوص به خود را در زمینه های مختلف دارد که در انتهای هر مرحله، در مراسمی لباس های ویژه ای به آنها اهدا می شود که در روز بعد باید به تن کنند. پیراهن طالیی تور دوفرانس که در واقع »پیراهن زرد« نام دارد، مخصوص کسی است که کمترین زمان را در کل زمان های طی کرده در مراحل مختلف به دست آورده است. »پیراهن سبز« نخستین بار در رقابت های سال ۱۹۳۵ تور دوفرانس معرفی شد و از آن پس دومین پیراهن مهم تور بعد از پیراهن طالیی به شمار می رود. این پیراهن مخصوص رکابزنان سرعتی است و به کسی اهدا می شود که از نظر سرعت در جاده ها و استقامت در کوهستان ثبات بیشتری داشته باشد. پیراهن »سلطان کوهستان« که سفید رنگ با خال های قرمز است، از سال ۱۹۳۳ به سرباالروهای برتر اهدا می شود.

 

 

(پیراهن سفید) مسابقات به بهترین دوچرخه سوار جوان مسابقات اهدا می شود. (پیراهن قرمز) نیز به آخرین دوچرخه سوار تور اهدا می شده است که در سال ۱۹۸۹ منسوخ شد. الرنس آرمسترانگ مشهورترین دوچرخه سوار شرکت کننده در تور دوفرانس است که علت شهرت او فقط به علت برنده شدن در ۷ سال متوالی (از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ )نیست، بلکه به این دلیل که او اولین پیروزی را تنها سه سال بعد از تشخیص بیماری سرطان که امروزه تور دوفرانس نه تنها از جذاب ترین و پربیننده ترین مسابقات دوچرخه سواری جهان بلکه یکی از جالب توجه ترین رویدادهای ورزشی جهان به شمار می رود که دلایل بسیاری را می توان برای آن شمرد.

 

 

از جمله این که این رویداد ورزشی در زمانی طوالنی ً نزدیک به یک ماه تقریبا تمام کشور فرانسه را تحت الشعاع قرار می دهد به طوری که تیتر صفحه اول بسیاری از روزنامه ها و نشریات در مورد اخبار این مسابقه و حواشی آن است. مسابقه هر روز به طور زنده از شبکه های معتبر ورزشی پخش می شود و بهترین گزارشگران و مفسران به شرح این رویداد می پردازند.

 

 

همچنین روزانه تعداد زیادی گردشگر در کنار جاده ها در انتظار عبور دوچرخه سواران می ایستند تا آن ها را مورد تشویق قرار دهند و در نهایت، کیفیت عالی برگزاری مسابقه ای چنین عظیم و حضور ستارگان دوچرخه سواری توجه هر بیننده ای را جلب می کند. تور دو فرانس 2022 امسال نیز صد و نهمین دور مسابقات تور دو فرنس در تاریخ 2 تا 24 ماه جوالی 2022 برگزار می شود که از 21 مرحله تشکیل شده است. مسافت مسابقه 3519 کیلومتر می باشد. این مسابقات شامل 9 مرحله زمین هموار، 1 مرحله تپه ای، 9 مرحله کوهستانی شامل 4 قله، 2 مرحله تایم تریل انفرادی و 2 روز استراحت است. این دور مسابقات عالوه بر فرانسه مشمول کشورهای همسایه از جمله اسپانیا، سوئیس و آندورا نیز می شود.

 

 

جالب است بدانید که برندهای دوچرخه های زیر به ترتیب برنده بیشترین مراحل تور دو فرانس 2021 شدند.

Specialized: 7

Cervélo: 4

Colnago: 3

Cannondale: 3

Canyon: 2

BMC: 1

Trek: 1

 

tour.de.france.2022