کسب و کاری که جز پول سودی ندارد، یک تجارت ضعیف است. “هنری فورد”

چطور سایز مناسب دوچرخه خود را پیدا کنیم؟

عدم استفاده از سایز مناسب دوچرخه برای هر فرد باعث آسیب رساندن به بدن می شود بنابراین باید به این نکته توجه ویژه ای داشت. پس در ابتدا می بایست یک دوچرخه که مناسب و نزدیک به سایز خود را انتخاب نمایید و بعد برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید تنظیمات مختص قد و بدن خود را به روی دوچرخه انجام دهید.

تمامی دوچرخه های مرغوب در هر مدل حداقل 3 تا 5 سایز دارنند و هر یک به روش خاصی سایز بندی را مشخص می کنند. به طوری که یک کارخانه سایز را باXXL  S ,M ,L ,XL , تفکیک می کند که S نشانه SMALL و M نشانه  MEDIUM و L نشانه LARGE و … بوده و هر فرد بسته به قدش باید انتخاب کند.

برخی بر اساس اینچ از 15 و 17 و 19 و 21 یا سانتیمتر 41 و 43 و 46 و 51 تقسیم بندی می کنند.

حال این سایزها از کجا بدست می آید و چگونه در صورت عدم وجود سایز تنه آن را پیدا کنیم؟ برای این کار می توانید با متر فاصله توپی تنه تا بست لوله زین را حساب کنید که اگر به اینچ اندازه گرفته باشید به یکی از اعداد 15 یا 17 یا 19 یا بیشتر می رسید. به طور مثال فردی با قد 170 سانتیمتر باید سایز 43 سانتیمتر یا 17 اینچ یا M را انتخاب کند. البته توجه به سایز گاه از برند به برند دیگری متفاوت است. چه بسا در یک برند سایز L برای شما مناسب بوده و رد برند دیگری سایزM  برای شما مناسب باشد و شما بهتر بتوانید آن را کنترل کنید.

تصویر ارائه شده در پایین برای محاسبه سایز مناسب دوچرخه فوکا در سبک دوچرخه کوهستان می تواند به شما کمک کند.

 

از دیگر معیارهای انتخاب سایز صحیح دوچرخه این است که فرد ایستاده و دوچرخه بین دو پایش قرار می گیرد

و باید حداقل 2 تا 4 انگشت، تنه با فاق یا نشیمن گاه شما فاصله داشته باشد آن تنه کوتاه است.تنه های کوتاه معمولا کنترلشان بهتر است ولی این خاصیت در سراشیبی خوب است و در سربالایی باعث خستگی شما می شود. ای نکته را بدانید که گاه فروشندگان به دلیل اینکه سایز مناسب شما را ندارند سعی می کنند تا دوچرخه موجود در مغازه خود را بفروشند ولی به هیچ عنوان اگر تنها مدل مرغوب باقی مانده در بازار هم باشد آن را نخرید. تصور کنید شما کفش غیر سایز پای خود را تهیه می کنید، این انتخاب هم دقیقا به مانند آن است.

شاید در ابتدا چندان متوجه تاثیر این انتخاب بر روی بدنتان نشوید ولی در استفاده طولانی باعث آسیب به بدنتان می شود، آسیب به کمر، کتف و زانو و … از آن جمله خواهد بود.